Historie

Historie

Rok 1978

V jedné z pražských restaurací zakládá parta kamarádů hudební skupinu, jejíž název odvozují od názvu  restaurace, v níž se pravidelně schází, tedy GLOBUS. Hlavním zakladatelem skupiny            a kapelníkem je Dalibor ( Dája) Votava.

Původně pánská sestava kapely - bicí Olda Turek, kontrabas Zdeněk Janata, banjo Pepa Veselý, kytary Dája Votava a Vláďa Průša, zpěv Martin Javůrek - se záhy, na přelomu 70. a 80. let, mění s příchodem zpěvaček Hanky Řeháčkové a později Blanky Studené-Šurkové.

80.léta

Spolupráce Dáji Votavy s DPS Čs. rozhlasu přivádí do kapely některé členy tohoto pěveckého sboru. K Blance Šurkové (později zpívá s Michalem Tučným, se skupinou Fešáci, dnes Schovanky) přichází jako vokalistky Radka Lindová-Kravková, Hanka Neužilová, Dana Pražáková-Reichová. Po odchodu dvou vokalistek přichází Jitka Porazilová-Doubková, kdy kapela získává obsazení 3 zpěvaček, které trvá dodnes. Pánskou část kapely ze sboru doplňuje zpěvák a hráč na příčnou flétnu Tomáš Průša (později člen skupiny Vltava, Tap Tap), po něm pak zpěvák a kytarista Oleg Ehrenberger. Po Oldovi Turkovi zasedá za bicí Milan Jezdinský, na housle hraje Martin Pražák.

Příchodem Olega Ehrenbergera kapela získává dvorního textaře. Globus tím rozšiřuje svůj styl         a sound od české country a bluegrassu do tehdy zcela nové oblasti - moderní americké country. Zahraniční písničky tak získávají český text a do repertoáru se tak dostávají písně od skupiny Alabama nebo dua The Judds.

Od zhruba poloviny 80.let funguje Globus s dalšími členy Petrem Soukupem (Soptíkem) na bicí, Vojtou Zikešem na basu, Petrem Skalickým na banjo a steel guitar. Náš baskytarista Vojta už nás bohužel opustil. Vzpomínáme na Tebe, Vojto...

Konec 80.let

Po desetiletém působení v Globusu odchází Blanka Šurková a sólový part obsazuje Šárka Janoušková-Procházková.

V roce 1988 je založena tradice krušnohorského festivalu Srnčí bek, na které Globus každoročně už téměř 30 let bez přestávky vystupuje s hostitelskou kapelou Strejdové a v posledních několika letech taky s kamarády - bluegrassovými mágy - kapelou Utrejch, skělou kakapelou Návštěva a dalšími...

Začátek 90.let

V roce 1991 Globus vyjíždí na svůj zahraniční zájezd do Belgie. Ale to už je sestava ( kromě Dáji Votavy, Olega, Radky a Jitky) se zpěvačkou Vilmou Šourovou-Dražanovou, basistou Petrem Adriánem a dalšími členy, banjistou Honzou Novotným, bubeníkem Luďkem Polifkou a tehdejším hráčem na klávesové nástroje Pavlem Balíčkem. Vokály krátce doplňovala Dana Pánková.Na podzim 1991 do Globusu přichází zpěvačka Renáta Házová-Hrdá.

V roce 1992 skupina ztrácí svého zakladatele, kapelníka Dáju Votavu. Vzpomínáme, Dájo!

Od poloviny 90.let

S občasnými výpadky některých členů (vojenská služba, mateřská dovolená apod.) skupina působí v současné sestavě, tedy:

Oleg Ehrenberger             zpěv, akustická kytara

Pavel Balíček                    vokál, akustická, elektrická kytara

Renáta Hrdá                     zpěv, vokál

Radka Kravková               zpěv, vokál

Jitka Doubková                 zpěv, vokál

Michal Marek                    bicí, vokál

Martin Kabelka                 klávesy

Martin Stašek                   baskytara, vokál (dlouhodobě plnící povinnosti v zahraničí)

Martin Kravka                   baskytara

 

Současnou sestavu skupiny tedy tvoří celkem 8 členů, ti mají aktuálně celkem 17 dětí (o kterých víme)

 

Dalibor Votava

Krátká vzpomínka na Dáju, zakládajícího člena kapely Globus, kytaristu, kapelníka, zvukaře Československého rozhlasu, zvukového mistra Supraphonu, kamaráda.

Právě jako zvukař Čs. rozhlasu se Dája setkal s panem profesorem Čestmírem Staškem, sbormistrem Dětského pěveckého sboru Čs. rozhlasu, se kterým se domluvil na spolupráci při organizování volného času členů sboru.

Tím začal Dája fungovat pro sbor jako  "referent DPS přes volný čas". Na soustředění sboru přivedl jeho členy k trampské, folkové a country muzice.

Učil, jak se vážou uzly, jak se leze po skalách, o volných víkendech a svátcích pravidelně pořádal výlety do přírody. Dodnes se vzpomíná na výpravy do Tater, na Vihorlat, do Slovenského ráje, Českého ráje, do Rumunska na Fagaraš... Tím všem členům sboru vstoupil do jejich života. Po čase nastoupil jako mistr zvuku v nahrávacích studiích Supraphonu. Pro mnoho profesionálních muzikantů, kteří dodnes patří mezi hudební špičky, dokázal vytvořit dokonalou kvalitu zvuku. Pracoval na nahrávkách takových legend jako je Hana Hegerová, úzce spolupracoval například s Karlem Svobodou a Karlem Vágnerem.

Na internetu najdete dlouhý seznam odkazů s jeho jménem. V jednom z nich je vzkaz Dájovi z roku 1992 od Jindřicha Parmy z Hipodromu: "Dalibore, děkuji Ti za nejlepší zvuk i přesto, že už tu nejsi mezi námi". Všichni, co jsme Dáju znali a Globusáci měli to štěstí, že ho znali hodně blízko, se k jeho poděkování připojujeme - někdo za zvuk, někdo za písničky, někdo za jeho vtip, za skvělé zážitky, za kamarádství....